Nakon što je tjedan dana ranije, ministar obrane Republike Hrvatske dao zapovijed za njezino osnivanje, u Slatini je na današnji dan, 28. listopada 1991. godine osnovana 136. brigada Zbora narodne garde.
Kao temelj za njezino stvaranje poslužio je 64. samostalni bataljun Zbora narodne garde. Kada je, 3. studenog, iz postrojbi ZNG-a formirana Hrvatska vojska, brigada je promijenila ime u 136. brigada Hrvatske vojske. Za zapovjednika ove postrojbe imenovan je Josip Černi koji je stigao s istočnoslavonskog bojišta. Dotadašnji zapovjednik obrane Slatine, Ladislav Bognar, imenovan je njegovim zamjenikom.
Formiranjem ove postrojbe, jačine tri bojne, znatno je ojačana obrana Slatine. Nakon provedene obuke o najosnovnijim vojničkim vještinama, brigada se počinje spremati i za akcije oslobađanja okupiranih dijelova tadašnje općine Podravska Slatina. Te akcije pripadnici brigade, zajedno s nekolicinom drugih postrojbi ostvarili su kroz operaciju „Papuk-91“ koja je pokrenuta 28. studenog 1991. godine.
Cjelokupno područje općine oslobođeno je do 15. prosinca 1991. kada pripadnici 136. brigade oslobađaju Voćin. Nakon toga, postrojba nastupa dalje Papukom u pravcu Pakraca te dolazi sve do Bučja gdje se spaja sa 123. i 127. brigadom Hrvatske vojske.
Nakon potpisivanja Sarajevskog primirja u siječnju 1992. godine nastupilo je mirnije razdoblje te je brigada podređena I. operativnoj zoni Osijek i razmještena u naseljima Harkanovci – Vučkovac – Jelisavac gdje je kao pričuva boravila do veljače. Nakon toga 136. brigada preuzela je bojišnicu na Dravi – od sela Narda do ušća Karašice u Dravu te po dubini do Petrijevaca i Bizovca.
Od travnja brigada je razmještena na području Čaglina gdje se pripremala za preuzimanje crte obrane na vinkovačkom bojištu što se uskoro i dogodilo. Na području Borinaca zadržala se tijekom ljeta 1992. kada je postupno demobilizirana pod zapovjedništvom Radenka Pavića. Znatan broj pripadnika brigade prešao je u 3. gardijsku brigadu “Kune”, 5. gardijsku brigadu “Sokolovi”, te kasnije u 81. gardijsku bojnu “Kumovi” s kojom su mnogi sudjelovali i u završnim oslobodilačkim operacijama Domovinskog rata.
Naslovna fotografija – Na prvoj crti u Borincima, pripadnici 3. bojne 136. brigade.
Izvori
Literatura
Brekalo, Miljenko. Slatinska kronika Domovinskog rata. Osijek: Svjetla grada i Matica hrvatska, Ogranak Osijek; Slatina: Matica hrvatska, Ogranak Slatina, 2017..
Žarković, Petar, prir., Pismo ratniku – Knjiga sjećanja na poginule branitelje u Domovinskom ratu slatinskoga i orahovičkog područja. Slatina: Udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Slatina, 2000.
Magistar sam povijesti. Radno iskustvo stjecao sam u Hrvatskom povijesnom muzeju i na Hrvatskoj radioteleviziji u emisiji TV Kalendar. Autor sam nekoliko knjiga i filmova na temu Domovinskog rata. Osnovao sam i uređujem Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat i portal Domovinskirat.hr. Također uređujem i vodim emisiju Domoljubne minute koja se svakog dana emitira na Hrvatskom katoličkom radiju te emisiju Sve za Hrvatsku i Novi valovi dobrote. Vlasnik sam obrta CroHis kojim promičem vrijednosti Domovinskog rata.