Dana 17. kolovoza 1991. pravcem Banja Luka – Bosanska Gradiška – Stara Gradiška u Hrvatsku je stigla kolona tenkova 5. korpusa Jugoslavenske narodne armije. Branitelji Stare Gradiške bili su nemoćni te se povlače u pravcu Okučana u Novi Varoš, a JNA je na Savi stvorila mostobran kojim je krenula dovoditi nove snage.
Dolazak 1. gardijske brigade „Tigrovi“ spriječio je njihov brz prodor prema Okučanima koji su tog 17. kolovoza okupirale snage JNA iz Bjelovara koje su došle pomoći pobunjenim Srbima.
Pat pozicija trajala je do početka rujna kada JNA prelazi preko improviziranog mosta na kanalu Strug te prodire u Novi Varoš no brzom reakcijom pripadnika 1. i 3. brigade hrvatske snage kao i specijalne policije i 108. brigade to je područje stavljeno pod nadzor hrvatskih snaga. Opća neprijateljska ofenziva započela je 15. rujna kada su napadnuta i okupirana sela Kosovac, Dubovac i Gornji Bogićevci. Branitelji se u gubicima povlače tada na crtu Smrtić – Medari – Dragalić – Gorice – Savski Bok. Istovremeno traju topnički i zrakoplovni napadi na samu Novu Gradišku u kojoj 16. rujna započinje opća mobilizacija.
Taj dan obilježile su žestoke borbe uz komunikaciju Stara Gradiška – Okučani. Srpske snage iskoristile su maglu koja se tog jutra spustila nad tim krajem i preko pontonskog mosta počele s prebacivanjem jakih tenkovskih postrojbi preko kanala “Nova Sava”. Borbe su vođene cijeli dan i hrvatske snage uspjele su onesposobiti 7 tenkova. Međutim, prevagu u ovoj bitci odnijeli su moderni tenkovi T-84 koje nije bilo moguće uništiti s postojećim protuoklopnim naoružanjem. Hrvatske snage pred brojčano nadmoćnijim neprijateljem povukle su se iz Nove Varoši, Gređana i Čovca prema Dragaliću. Ogromni gubici bili su tog dana na obje strane, JNA je službeno izgubila 2 oficira i 20 vojnika dok je hrvatska strana imala desetak poginulih.
Među njima bio je i prvi strani dragovoljac koji je položio život u obrani Hrvatske – pripadnik 1. A brigade Zbora narodne garde „Tigrovi“ – Erwin Cornelis van der Mast. Taj 27-godišnji Nizozemac iz Utrechta bio je pripadnik elitne komando postrojbe Nizozemske vojske. Nakon što se razvojačio krenuo je studirati povijest no ne zadugo. Dragovoljno je stigao u Hrvatsku 1991. i u njoj ostavio život pokušavajući zaustaviti oklopnu silu koja je iz Bosne nadirala prema Okučanima. Njegovo tijelo završilo je u Savi te je isplivalo kod Bosanske Gradiške gdje je pokopano pod drvenim spomen obilježjem pod kakvim se pokapaju vjernici muslimanske vjeroispovijesti, a ondje se nalazi i danas.
Naslovna fotografija – hrvatski vojnici u kanalu Strug (autor Željko Gašparović)
Izvori
Literatura
Mikšić, Josip. Do smrti i natrag. Arca d.o.o.; Grad Nova Gradiška, 2010.
Mikšić, Josip. Dva fronta. Nova gradiška: Tiskara Nova Gradiška, 2021.
Svjedočanstva
Pismeno svjedočanstvo Raymonda van der Lindena, prikupljeno 12. srpnja 2024.
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta (Ne)poznate bitke Domovinskog rata koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Magistar sam povijesti. Radno iskustvo stjecao sam u Hrvatskom povijesnom muzeju i na Hrvatskoj radioteleviziji u emisiji TV Kalendar. Autor sam nekoliko knjiga i filmova na temu Domovinskog rata. Osnovao sam i uređujem Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat i portal Domovinskirat.hr. Također uređujem i vodim emisiju Domoljubne minute koja se svakog dana emitira na Hrvatskom katoličkom radiju te emisiju Sve za Hrvatsku i Novi valovi dobrote. Vlasnik sam obrta CroHis kojim promičem vrijednosti Domovinskog rata.