U ljeto 1991. godine na crti obrane u Topuskom nadjenuo si je nadimak Wolf s kojim je ušao u legendu. Pravim imenom Željko Čorak još za života je imao ugled u Karlovcu koji je stekao baveći se borilačkim sportovima, uglavnom kung-fuom.
Odrastao je u rodnom Ogulinu u obitelji Ivana i Ivke. Ovaj po struci ekonomski tehničar, nije se puno dvoumio kada je počeo Domovinski rat. Dragovoljno je pristupio 110. karlovačkoj brigadi Hrvatske vojske te se svojom karizmom, znanjem i hrabrošću prometnuo u jednog od najboljih zapovjednika u toj postrojbi.
Ratni put započeo je kao zamjenik zapovjednika 2. satnije 1. bojne 110. brigade, Juraja Filipčića. Kada je Filipčić preuzeo zapovijedanje 1. bojnom na njegovo je mjesto došao Čorak koji je satniju vodio od Topuskog preko Slunjskih Brda do Turnja, Logorišta i Husja. Jedne noći na položajima u Slunjskim brdima, prvoj crti obrane Karlovca, napisao je pjesmu koja je postala jedan od simbola ratnog Karlovca – Wolfovu baladu.
Nažalost 28. veljače 1992. godine došlo je do teškog samoranjavanja ispred vojarne u Dombranskoj ulici koje je Wolfa stajalo života. Preminuo je idućeg dana, 29. veljače, u 34. godini života. Iza sebe je ostavio suprugu Martinu te dvije kćeri 9-godišnju Katarinu te 12-godišnju Aniku. Satnija kojom je zapovijedao nastavila je svoj ratni put noseći naziv Wolf u sjećanje na tragično preminulog prijatelja, suborca i zapovjednika Željka Čoraka. Posmrtno su uglazbili njegovu baladu, a predsjednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman dodijelio mu je čin pukovnika.
Izvori
Literatura
Šaravanja, Vjekoslav. 10.000 djece bez roditelja u Domovinskom ratu. Slavonski Brod: Obiteljski centar župe Duha Svetoga, 2001.
Perak, Anđa ur. Poginuli hrvatski branitelji iz Domovinskog rata Karlovačke županije. Karlovac: Udruga obitelji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Karlovačke županije, 2018.
Internet
Ivica Sečan: Priča o pjesmama, KAfotka.net, pristup ostvaren 28. veljače 2023., https://www.kafotka.net/price/5039
Televizija
Pripadnici 110 Karlovačke brigade Wolfovi u HTVovoj emisiji
Magistar sam povijesti. Radno iskustvo stjecao sam u Hrvatskom povijesnom muzeju i na Hrvatskoj radioteleviziji u emisiji TV Kalendar. Autor sam nekoliko knjiga i filmova na temu Domovinskog rata. Osnovao sam i uređujem Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat i portal Domovinskirat.hr. Također uređujem i vodim emisiju Domoljubne minute koja se svakog dana emitira na Hrvatskom katoličkom radiju te emisiju Sve za Hrvatsku i Novi valovi dobrote. Vlasnik sam obrta CroHis kojim promičem vrijednosti Domovinskog rata.