Oko osamsto gledatelja koji su se 14. siječnja 1991. godine okupili u Kutiji šibica, sportskoj dvorani na zagrebačkoj Trešnjevci, imali su privilegiju gledati prvu međunarodnu utakmicu hrvatske rukometne reprezentacije u novijoj povijesti. Tog dana Hrvatska je ugostila Japan u prijateljskoj utakmici koja je i završila prijateljskim rezultatom 23-23.
Zašto Japan? Hrvatsko-japansko društvo je zaslužno za to. Bilo je ludilo u dvorani, sve puno, zastave, navijanje, kazao je mnogo godina kasnije Tonči Peribonio, jedan od 14 izabranika izbornika Hrvoja Horvata, uglavnom igrača Rukometnog kluba Zagreb koji je te godine osvojio i prvenstvo Jugoslavije. Pored Peribonia u povijest su se upisali Patrik Ćavar, Vlado Šola, Goran Stojanović, Ivica Obrvan, Nenad Kljajić, Iztok Puc, Ratko Tomljanović, Bruno Gudelj, Željko Zovko, Stjepan Obran, Tomislav Farkaš, Robert Ipša i Ivo Glavinić.
Bio sam sa Zagrebom u Njemačkoj kad je stigao poziv. Reprezentacija je okupljena na brzinu, u jedan dan. Bila je to posebna utakmica za sve, toliko naboja, prisjetio se Patrik Ćavar koji je s osam golova bio najbolji strijelac Hrvatske u toj utakmici.
Zanimljivo, baš kao što su nogometnu reprezentaciju Hrvatske u prvoj međunarodnoj utakmici u novijoj povijesti protiv SAD-a, u listopadu 1990., predstavljala i dvojica stranaca – Slovenac Gregor Židan i Kosovar Kujtim Shalla, tako su dvojica stranaca odigrala ovu povijesnu utakmicu u dresu rukometne reprezentacije. Srbin Goran Stojanović, uspješni rukometni golman koji je onodobno igrao za Zagreb te Slovenac Iztok Puc. Puc je svojedobno bio jedan od najboljih svjetskih rukometaša, a u dresu hrvatske reprezentacije ušao je u povijest osvojivši pritom i zlato na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. godine. Legendarnom „Žogi“, kako su ga zvali Grad Zagreb podigao je spomen ploču upravo na ulazu u dvoranu Kutija šibica u kojoj se odigrala povijesna utakmica.
Nakon ove utakmice, hrvatska rukometna reprezentacija okupila se i na ljeto 1991. gdje je odigrala turnir u Sjedinjenim Američkim Državama. Iako je u siječnju 1992. Hrvatski olimpijski odbor primljen u Međunarodni olimpijski odbor, a Hrvatski rukometni savez u travnju iste godine postao članom Međunarodne rukometne federacije, hrvatska rukometna reprezentacija nije se smjela natjecati na Olimpijskim igrama u Barceloni. Zato je na idućim ljetnim Olimpijskim igrama u Atlanti osvojila zlato te pokazala svima da joj je mjesto u samoj eliti svjetskog rukometa što je do danas dokazala mnogo puta osvojivši niz medalja na velikim natjecanjima. Zanimljivo, najtrofejniji hrvatski izbornik, Lino Červar, u ovoj je utakmici bio pomoćnik izbornika Horvata, zajedno s Josipom Milkovićem.
Izvori
Internet
Ivan Radnić: “Protiv Japana: Na današnji su dan prvi put zaigrali “kauboji””, 24 sata, pristup ostvaren 7. siječnja 2021., https://www.24sata.hr/sport/protiv-japana-na-danasnji-su-dan-prvi-put-zaigrali-kauboji-401976
Damir Mrvec: “I prije trideset godina – Japan: Tog 14. siječnja 1991. godine Hrvatska je odigrala prvu utakmicu”, Večernji list, pristup ostvaren 14. siječnja 2021., https://www.vecernji.hr/sport/i-prije-trideset-godina-japan-tog-14-sijecnja-1991-godine-hrvatska-je-odigrala-prvu-utakmicu-1460784
Vanja Kovač: “27. obljetnica od prve utakmice Hrvatske rukometne reprezentacije u Kutiji šibica”, Hrvatska reprezentacija, pristup ostvaren 7. siječnja 2021., https://www.hrvatskareprezentacija.hr/27-obljetnica-od-prve-utakmice-hrvatske-rukometne-reprezentacije-u-kutiji-sibica/
Magistar sam povijesti. Radno iskustvo stjecao sam u Hrvatskom povijesnom muzeju i na Hrvatskoj radioteleviziji u emisiji TV Kalendar. Autor sam nekoliko knjiga i filmova na temu Domovinskog rata. Osnovao sam i uređujem Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat i portal Domovinskirat.hr. Također uređujem i vodim emisiju Domoljubne minute koja se svakog dana emitira na Hrvatskom katoličkom radiju te emisiju Sve za Hrvatsku i Novi valovi dobrote. Vlasnik sam obrta CroHis kojim promičem vrijednosti Domovinskog rata.
Komentari su zatvoreni.