Ključni događaj za daljnji tijek rata u Daruvaru – bitka za Polom

Vojarna Polom predstavljala je u početku Domovinskog rata ključnu točku za pobunjene Srbe u zapadnoj Slavoniji i na Bilogori, a po njezinu oslobođenje i važan izvor naoružanja za hrvatske snage. Vojarna Polom nalazi se između sela Kip i Doljani u tadašnjoj daruvarskoj općini.

Međutim, sama vojarna nije bila toliko važna s obzirom da njezina posada nije bila brojna. Veću važnost imalo je skladište koje je bilo uz vojarnu. U skladištu su se nalazile ratne rezerve 288. mješovite protuoklopne artiljerijske brigade Virovitica, kompletno naoružanje daruvarske 21. partizanske brigade iz bjelovarske 28. partizanske divizije Teritorijalne obrane te kompletno naoružanje TO općina Daruvar, Garešnica, Grubišno Polje, Novska i Pakrac. Iako su varaždinska i bjelovarska vojarna bile puno opremljenije, i skladište poput Poloma bilo je od velike važnosti za hrvatske snage zbog njihove slabe opremljenosti. S druge strane, oficirski kadar u vojarni bio je srpski i oni su tajno tijekom noći oružje dopremali pobunjenim Srbima u zapadnoj Slavoniji.

Glavnu ulogu u izvlačenju oružja iz skladišta Polom i dopremanju pobunjenicima imao je pukovnik Nikola Marić, komandant 28. partizanske divizije, čija se komanda tijekom 1991. nalazila u Polomu. On je, prema vlastitom priznanju, nakon pakračkih događaja u ožujku 1991. donio odluku o naoružavanju pobunjenika u zapadnoj Slavoniji unatoč izričitoj zabrani Komande 5. vojne oblasti i 32. korpusa Jugoslavenske narodne armije. Prva tura oružja iz skladišta je izašla 3. lipnja, a do oslobađanja vojarne i skladište iz njega je pobunjenicima dopremljeno između 4 500 i 5 000 cijevi različitih kalibara, nekoliko desetina zolja, raketne bacača, 5 minobacača 120 mm, 1 300 000 komada razne municije i nekoliko tisuća bombi. Osim u naoružavanju pobunjenika, Marić se istakao i u osnivanju pobunjeničkih jedinica. Najkasnije početkom svibnja 1991. postojao je daruvarski bataljun jačine oko 500 ljudi, koji je u sastavu imao šest četa i jedan specijalni vod.

S obzirom da se tijekom ljeta 1991. rat počeo rasplamsavati i da je Hrvatskoj nedostajalo oružja, u rujnu započinje blokada i zauzimanje objekata JNA. Iako je plan oslobađanja Poloma postojao duže vrijeme, odlučeno je da se s oslobađanjem krene 16. rujna. Inače, 16. rujna se u bivšoj državi obilježavao Dan grada Daruvara jer je navedenog datuma 1944. u Daruvar ušla Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije. Pobunjeni Srbi za taj su dan najavili opći napad i osvajanje Daruvara pa ih se htjelo iznenaditi protunapadom.

Tijekom noći s 15. na 16. rujna skupile su se snage koju su trebale sudjelovati u oslobađanju: pripadnici Policijske postaje Daruvar, PP Garešnica, PP Kutina, Posebne jedinice policije PU Kutina „Ris“, Zbora narodne garde Daruvar, ZNG Garešnica, ZNG Kutina i Narodne zaštite Doljani. Dio pripadnika PP Daruvar, PP Đurđevac, PP Križevci i PP Koprivnica bili su zaduženi za osiguranje grada od protunapada. U vojarni Polom nalazilo se 68 oficira i vojnika JNA, 35 dobrovoljca iz okolnih sela Blagorodovca, Kipa i Miljanovca te još 74 pripadnika TO zapadne Slavonije, ukupno 177 ljudi.

Hrvatske snage završile su raspoređivanje oko vojarne oko 4 sata ujutro, a već oko 04:15 počeo je žestok napad iz vojarne i okolnih mjesta naseljenih srpskim stanovništvom na Daruvar i Doljane. Hrvatske snage snažno su uzvratile i zametnula se bitka koja je trajala do otprilike 7 sati ujutro kada su se hrvatske snage zaustavile napad zbog gubitaka i snažnog otpora iz vojarne. Prilikom prvog pokušaja oslobađanja poginuli su zapovjednik PP Kutina Dragutin Kovačević, daruvarski policajac Damir Nađ te Željko Leja i Stjepan Šepl, pripadnik NZ Doljani. Nakon prekida napada iz Daruvara se šalje poziv za pomoć Specijalnoj jedinici policije PU Bjelovar „Omege“. Već oko 09:30 kreće novi pokušaj oslobađanja koji ponovno nije uspio. Iako su manje skupine hrvatskih snaga ušle u krug vojarne, oko 13 sati donesene je odluka da se s napadom ipak stane s obzirom na i dalje snažan otpor. Tako su borbena djelovanja oko vojarne prestala oko 15 sati. Prilikom drugog napada poginuo je pripadnik PP Garešnica Josip Pleša.

Navečer se pristupa novom planiranju oslobađanja vojarne te sljedeći dan, 17. rujna oko 6 sati ujutro kreće novi pokušaj. Međutim, ubrzo se potvrdilo ono na što su hrvatske snage sumnjale – većina pripadnika neprijateljskih formacija napustila je vojarnu u toku noći. U vojarni je ostala nekolicina ročnika koja se odmah predavala, dok su se pobunjenici predvođeni pukovnikom Marićem preko Kipa i Miljanovca probili u Derezu. Povlačili su se u više grupa, a jedna grupa se na području Sirača sukobila sa skupinom koprivničkih dragovoljaca, ali se ipak uspjela izvući. Druga grupa je u svom krvavom pohodu u Doljanima svirepo ubila civile Augusta i Boženu Hašek, Alojza Lneničeka i Željka Šepla, a jednu ženu su silovali.

Hrvatske snage su odmah pristupile izvlačenju naoružanja u strahu od avionskog uništavanja skladišta. Iz tog razloga je izvlačenje bilo pomalo kaotično i stihijski pa je vrlo teško utvrditi količinu naoružanja koja je zarobljena. Procjenjuje se da je skladišta i vojarne izvučeno oko 20 000 tona streljiva, mina i eksploziva, desetak borbenih oklopnih vozila s protuzrakoplovnim trocijevnim topom 20 mm i protuoklopnim sustavima POLO, mješoviti artiljerijski divizijun s 3 bitnice, 18 topničkih oruđa kalibra 76, 100 i 122 mm te manji broj minobacača 82 mm.

Slabo naoružanim hrvatskim braniteljima u zapadnoj Slavoniji oslobađanje Poloma bilo je od velikog značaja, posebno u kontekstu skorog napada banjalučkog korpusa. Uskoro se oslobađaju i u drugim gradovima, posebice one u Bjelovaru i Varaždinu, a hrvatske snage napokon dolaze do veće količine moćnijeg oružja.

Fotografije – Tony Hnojčik

Izvori
Literatura
Ivkanec, Nikola: Moja sjećanja: Domovinski rat ’91.-’95.: Glina, Daruvar, Pakrac, Grad Čazma, Grad Daruvar i Grad Pakrac, Čazma, Daruvar, Pakrac, 2006.
Kovačić, Zvonko: Daruvar u Domovinskom ratu protiv velikosrpske ideologije, politike i agresije: mali ljudi – velike pobjede, Udruga hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata Daruvar, Daruvar, 2022.
Sekula, Janja: Pobuna. Okupacija. Poraz. Zapadna Slavonija 1990. – 1991., Alfa i Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata, Zagreb, 2012.

Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta (Ne)poznate bitke Domovinskog rata koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Podijeli članak